Special Purpose Racks
- (1)
- (19)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (14)
- (3)
- (21)
- (42)
- (4)
- (2)
- (27)
- (4)
- (3)
- (4)
- (98)
- (4)
- (14)
- (13)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (21)
- (1)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (12)
- (18)
- (1)
- (2)
- (41)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (183)
- (92)
- (1)
- (1)
- (18)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (5)
- (14)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (4)
- (11)
- (1)
- (7)
- (7)
- (13)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (1)
- (96)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Heathrow Scientific™ Pop-Up Tube Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pop-Up Tube Racks collapse for compact storage and pop-up for quick use. Easy open and close.
| Height (Metric) | 7.2 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Well | 17 mm |
| Shape | Rectangular |
| Description | Pop-Up Tube Rack |
| Width (English) | 5.4 in. |
| Length (Metric) | 25.5 cm |
| Length (English) | 10 in. |
| No. per Case | 20 Pk./Cs. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Holding Tubes |
| Width (Metric) | 13.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W x H) | 10 x 5.4 x 2.8 in. |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Weight (English) | 0.55 lb. |
| No. per Pack | 2 Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Weight (Metric) | 0.25 kg |
| Height (English) | 2.8 in. |
| Width (English) | 8.25 in. |
|---|---|
| Product Type | Hydrometer Rack |
| Size | 210 x 216 x 251 mm |
| Positions | 18 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 20.6 cm |
Bel Art™ NMR Sample Tube Rack
For organizing and protecting thin-walled Nuclear Magnetic Resonance tubes.
| Height (Metric) | 22 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 4.5 in. |
| Length (Metric) | 21 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 8.375 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 11 cm |
| Array | 6 x 12 |
| Includes | Rack Only |
| Product Type | NMR Sample Tube Rack |
| Positions | 72 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 8.75 in. |
Bel Art™ Magnetic Bead Separation Racks
Powerful racks sequester magnetic beads so that affinity ligands or rinse solutions can be added or decanted in assays.
| Product Type | Magnetic Bead Separation Rack |
|---|---|
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Material | Neodymium Magnets, Acrylic |
| For Use With (Application) | General Laboratories, Immunology, Proteomics, Genomics, Separation Methods |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific Rota-Rack™ Duo Tube Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
simplifies the study of dilution and concentration
Transformable Cube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hold tubes upright or create a cooling station. Fisherbrand™ Transformable Cube Rack securely stores 15 mL or 50 mL tubes with snap-in well inserts. Remove the inserts to store larger items or fill with ice for a temporary cooling workstation. User-friendly polypropylene box can be autoclaved.
Heathrow Scientific Hydrometer Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gentle Handling, Strong Protection
| Height (Metric) | 23.4 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 6.9 in. |
| Length (Metric) | 29.5 cm |
| Length (English) | 11.6 in. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 17.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 2 x 5 |
| Dimensions (L x W x H) | 11.6 x 6.9 x 9.2 in. (29.5 x 17.5 x 23.4 cm) |
| Product Type | Hydrometer Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 10 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Hydrometers |
| Height (English) | 9.2 in. |
General Data Healthcare™ SHUR/Stain™ Manual Stainer Accessories
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessories for manual stainers (SS-3L, SS-6L, SS-12L)
| For Use With (Equipment) | SHUR/Stain Manual Stainer |
|---|
General Data Healthcare™ SHUR/Stain™ Manual Stainers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manual stain rack with individual lids for use during extended inactivity
| Depth (English) | 6 in. |
|---|---|
| Depth (Metric) | 16 cm |
| Material | Plastic |
Poltex Swab/Tongue Depressor Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy clean holder
| Dimensions (L x W x H) | 2.7 x 2.7 x 4 in: Inner Dims |
|---|---|
| Material | PETG |